Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2011

Ανώμαλη προσγείωση για την ΑΕΛ

Μπροστά σε περίπου 9.000 οπαδούς της η ΑΕΛ δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Βύζαντα, στην πρεμιέρα της στη Football League, μένοντας στο 0-0 με την ομάδα των Μεγάρων στο AEL FC Arena.

Oι παίκτες του Κρις Κόουλμαν ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο δεν βρήκαν τον τρόπο να παραβιάσουν την εστία του εξαιρετικού Κοπαρά. Μεγαλύτερη ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήταν το δοκάρι του Νεμπεγλέρα, στο 52'.

Oι φιλοξενούμενοι άντεξαν με 10 παίκτες από το 39', όταν και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Στρατάκης για μαρκάρισμα πάνω στον Μπόα Μόρτε. Με τον Βύζαντα έκανε ντεμπούτο ο νέος του τεχνικός, Νίκος Παντέλης.
Η εξέλιξη του αγώνα
Καλησπέρα σας από το παγωμένο AEL FC ARENA. Στις 5 η ΑΕΛ θα δώσει το πρώτο της επίσημο παιχνίδι για τη νέα χρονιά κόντρα στον Βύζα Μεγάρων. Ζωντανή ενημέρωση από το athleticlarissa.gr.
ΑΕΛ (Κρις Κόουλμαν): Σωτηρίου, Κατσιαρός, Παπαγεωργίου, Ταλ, Ααράμπ, Μπόα Μόρτε, Νεμπεγλέρας, Γκονζάλεζ, Σεσίνια, Πλιάγκας, Σαϊτιώτης.
Βύζας Μεγάρων (Νίκος Παντέλης): Κοτταράς, Γκούμας, Αρκουμάνης, Στατάκης, Λίτσης, Σανόκο, Μωυσίδης, Ουαταρά. Πλάτανος, Χριστοφιδέλης, Σκαφτούρος.
Διαιτητής: Παπαπέτρου.
Βοηθοί: Χριστοδούλου, Δόσης.
4ος: Μαλούτας.
16:25: Οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο κάνουν το καθιερωμένο ζέσταμα, και ο κόσμος συνεχίζει να έρχεται παρά το τσουχτερό κρύο.
16:30: Εδώ και λίγα λεπτά έχουν ανάψει και τα φώτα στο γήπεδο.
16:45: Όλα είναι έτοιμα για να αρχίσει το πρώτο παιχνίδι της ΑΕΛ για τη φετινή χρονιά.
3’ Ορεξάτη μπήκε η ΑΕΛ στον αγωνιστικό χώρο και προσπαθεί να πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.
4’ Ο Γκονζάλες την πρώτη καλή ευκαιρία με τη σέντρα από αριστερά, αλλά δεν πρόλαβε κάποιος να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
7’ Καλό σουτ του Γκονζάλες άουτ.
10’ Ο Σαϊτιώτης πολύ καλό σουτ μέσα από την περιοχή, ο Κοτταράς διώχνει σε κόρνερ.
18' Πρώτη καλή στιγμή για τον Βύζα με τον Λίτση να κάνει το σουτ, με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ.
24' Αναγκαστική η πρώτη αλλαγή για την ΑΕΛ, ο Γκονζάλες εκτός στη θέση του ο Σιατραβάνης.
Σχόλιο: Η ΑΕΛ καλύτερη αλλά μέχρι στιγμής δεν μπορεί να διασπάσει την άμυνα του Βύζαντα.
39' O Στατάκης για το Βύζα αποβάλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
46' Χωρίς αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
52' Δοκάρι για την ΑΕΛ! Ο Νεμπεγλέρας το σουτ η μπάλα στο δοκάρι, στην επαναφορά ο Πλιάγκας από κοντά δεν μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, με τον Κοτταρά να παραχωρεί το κόρνερ.
59' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΛ, ο Πλιάγκας εκτός, στη θέση του ο Τσιμπάμπα.
62' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ, ο Κατσιαρός έκανε τη σέντρα, ο Σαϊτιώτης πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
Σχόλιο: Η ΑΕΛ παίζει σαν τη γάτα με το ποντίκι τον Βύζα που έχει κλειστεί στο... καβούκι του.
67' Πρώτη αλλαγή για το Βύζα, ο Ρούσσος στη θέση Λίτση.
70' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ, μετά από κόρνερ ο Σαϊτιώτης πήρε την κεφαλιά, αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο.
71' Ο Τσιμπάμπα κάνει το σουτ στη κίνηση μετά από πάσα του Σεσίνια, με τον Κοτταρά τελευταία στιγμή να μπλοκάρει.
79' Δεύτερη αλλαγή για το Βύζα, στη θέση του Σκαφτούρου ο Πέτρου.
80' Τελευταία αλλαγή για την ΑΕΛ, εκτός ο Σεσίνια, εντός ο Ζεκίνια.
88' Ο Ζεκίνια καλό σουτ με τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
90' Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
90' Αλλαγή για το Βύζα, ο Ρωμαϊδης εντός, ο Ουατάρα εκτός.
Σχόλιο: Δεν κατάφερε η ΑΕΛ ξεκινήσει με το δεξί τις επίσημες υποχρεώσεις της στο νέο πρωτάθλημα κόντρα στο Βύζα (0-0).