Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2011

Όταν… μιλάει η ΑΕΛ

Η θεσσαλική ομάδα έστησε… πάρτι στη Βέροια και επικράτησε 3-0 της «Βασίλισσας του Βορρά».
Η πρεμιέρα δεν ήταν ιδανική για την ΑΕΛ απέναντι στον Βύζαντα Μεγάρων. Το 0-0 έδειξε ότι τα πράγματα για τους Θεσσαλούς δεν θα είναι απλά στη Football League. Θα είναι, όμως απλά αν οι «βυσσινί» αποδίδουν βάσει των δυνατοτήτων τους και αυτό έκαναν το απόγευμα της Κυριακής (20/11) στη Βέροια.
Παρουσία περίπου 1.000 οπαδών η ΑΕΛ έδειξε γιατί θεωρείται το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την άνοδο και με… συνοπτικές διαδικασίες «καθάρισε» τη Βέροια με 3-0 και της έκοψε το αήττητο σερί. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι του ματς από την αρχή ως το τέλος και με γκολ των Κολοβέτσιου (23’), Τσιμπάμπα (29’), Σεσίνια (70’) μετέτρεψαν το ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής σε περίπατο και αναρριχήθηκαν στη βαθμολογία.
Από την άλλη πλευρά η Βέροια που γνώρισε την πρώτη της φετινή ήττα, καλείται να διαχειριστεί σωστά το αποτέλεσμα αυτό. Αν το κάνει θα αποδείξει ότι φέτος είναι ικανή για μεγάλα πράγματα…

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ
ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
87' ΑΛΛΑΓΗ για την ΑΕΛ. Στη θέση του Μπόα Μόρτε ο Βούζας.
84' ΑΛΛΑΓΗ για την ΑΕΛ. Στη θέση του Τσιμπάμπα ο Σαϊτιώτης.
80' ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Παπαγεωργίου της ΑΕΛ.
77' ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Σαμαρά της Βέροιας.
76' ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Μιχαηλίδη της ΑΕΛ.
73' Αποχωρούν μαζικά από το γήπεδο οι φίλαθλοι της Βέροιας.
70' ΓΚΟΛ! 0-3 για την ΑΕΛ. Ο Παπαγεωργίου σέντραρε από αριστερά και ο Σεσίνια με δυνατό αριστερό σουτ... άνοιξε λογαριασμό με τη φανέλα των "βυσσινί".
63' Μεγάλη ευκαιρία για τη Βέροια. Ο Τάντιτς εκτέλεσε κόρνερ και ο Σιατραβάνης έδιωξε πάνω στη γραμμή τη μπάλα σε κεφαλιά του Βεργώνη.
62' ΑΛΛΑΓΗ για τη Βέροια. Ο Λανγκλέ αποχωρεί τραυματίας και στη θέση του μπήκε ο Γελαδάρης.
52' ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Καλί της ΑΕΛ.
52' Σκαφτό σουτ του Ολαϊτάν, η μπάλα άουτ.
* Όπως έγινε γνωστό, ο Γεωργιάδης της Βέροιας έχει υποστεί θλάση στον δικέφαλο...
50' ΑΛΛΑΓΗ για την ΑΕΛ. Ο τραυματίας Νεμπεγλέρας αντικαθίσταται από τον Χασομέρη.
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
46' Αλλαγές για τη Βέροια. Στη θέση του τραυματία Γεωργιάδη ο Αμαραντίδης και στη θέση του Καλτσά ο Τάντιτς.

Η ΑΕΛ ήταν πιο ουσιαστική και κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Ο Κολοβέτσιος στο 22΄και ο Τσιμπάμπα στο 29' "εκτέλεσαν" τον Κοτταρίδη, με τη Βέροια να μην βρίσκει τρόπους για να γίνει απειλητική. Μετά τα γκολ οι Θεσσαλοί κράτησαν άνετα το υπέρ τους σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια με 2-0, που τους δίνει σαφές προβάδισμα για τη νίκη.
Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Τέλος πρώτου ημιχρόνου
40' ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Μπόα Μόρτε της ΑΕΛ.
37' ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Γεωργιάδη της Βέροιας.
29' ΓΚΟΛ! 0-2. Ο Μπόα Μόρτε μετά από αδράνεια της άμυνας μπήκε στην περιοχή, πάσαρε στον Τσιμπάμπα και αυτός αφύλαχτος με πλασέ από κοντά έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Κοτταρίδη και στα δίχτυα.
23' ΓΚΟΛ! 0-1. O Σεσίνια έκανε το γέμισμα, ο Τσιμπάμπα με κεφαλιά σέντραρε στην καρδιά της άμυνας και ο Κολοβέτσιος με προβολή άνοιξε το σκορ για την ΑΕΛ.
20' Σουτ του Κάντι, η μπάλα άουτ.
10' Μοιρασμένο το παιχνίδι μέχρι τώρα, χωρίς τη μεγάλη φάση.
1' Έναρξη του αγώνα.
* Ένταση πριν την έναρξη του ματς, όταν άγνωστοι εκτός γηπέδου πέταξαν αντικείμενα στους περίπου 700 οπαδούς της ΑΕΛ. Εκείνοι επιχείρησαν να κινηθούν προς το μέρος τους και ένας αστυνομικός πέταξε χειροβομβίδα κρότου λάμψης. Ωστόσο, λίγο αργότερα τα πνεύματα ηρέμησαν.

ΒΕΡΟΙΑ: Κοταρίδης, Σαμαράς. Μπάρμπας, Καλτσάς, Φαρινόλα, Ολαϊτάν, Καντί, Καλογέρης, Βεργώνης, Γεωργιάδης, Λαγκλέ

ΑΕΛ: Μιχαηλίδης, Παπαγεωργίου, Καλί, Ταλ, Κολοβέτσιος, Νεμπεγλέρας, Μπόα Μόρτε, Χατζής, Σιατραβάνης, Σεσίνια, Τσιμπάμπα