Κυριακή 6 Φεβρουαρίου 2011

«Χ»έρι-χέρι...

Αστέρας Τρίπολης και Λάρισα έμειναν με τις εντυπώσεις τόσο των χαμένων ευκαιριών, όσο και των… χαμένων βαθμών, στην προσπάθεια που καταβάλλουν αμφότερες για την πολυπόθητη παραμονή τους στην κατηγορία της Superleague. Προβάδισμα για τους Αρκάδες στο 12’ με τον Καρέρα, ισοφάρισε (1-1) ο Ρομέου για τους Βυσσινί στο 35’.

Η εικόνα του αγώνα

Οι δύο ομάδες θα έκαναν το παν για να πετύχουν το στόχο τους, ωστόσο τα δείγματα επιθετικότητας άργησαν να κάνουν την εμφάνισή τους, καθώς η μία πλευρά περίμενε το λάθος της άλλης… Αν και ο Αστέρας Τρίπολης στην πρώτη του κιόλας επίσκεψη στα καρέ των Βυσσινί, κατάφερε και άνοιξε το σκορ με τον Καρέρα στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης.

Από κει και πέρα όμως, η ροή του παιχνιδιού δεν έκρυβε κάτι το αξιοσημείωτο μέχρι το 35’. Χρονικό σημείο όπου οι Θεσσαλοί βρήκαν την απάντηση που έψαχναν, φτάνοντας στην ισοφάριση, με τον Ρομέου (1-1).

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο πλευρές ανέβασαν κάπως τον ρυθμό του αγώνα, θέλοντας να φτάσουν στην επίτευξη κάποιου τέρματος, το οποίο θα έδινε περισσότερες ελπίδες για την υπόθεση της παραμονής τους.

Ωστόσο, οι φάσεις που σημειώθηκαν κατά τη διάρκεια των δεύτερων 45’ δεν αντιστοιχούσαν στη νοοτροπία των δύο ομάδων και δη σε εκείνη των γηπεδούχων. Ο Παύλος Δερμιτζάκης επιθυμούσε διακαώς να δει τους παίκτες του να σκοράρουν για δεύτερη φορά, γι αυτό και λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης, παρέταξε ένα άκρως επιθετικό σχήμα.

Χωρίς όμως να πραγματοποιηθεί η επιθυμία του. Όπως έγινε και λογαριασμό της ομάδας του Νίκου Κωστένογλου, αν και ο Έλληνας τεχνικός φάνηκε πως συμβιβαζόταν και με την απόσπαση ενός βαθμού…

Το φιλμ του αγώνα

90+3' Λήξη του αγώνα
85' Τελευταία αλλαγή για τους Αρκάδες, μπαίνει ένας επιθετικός, ο Φρανκού και βγαίνει ένας αμυντικός, ο Φυτανίδης
83' Πανομοιότυπη φάση με την προηγούμενη με ακριβώς την ίδια έκβαση και τους ίδιους πρωταγωνιστές
82' Ωραία σέντρα του Φορτούνη από αριστερά, ο Παπάζογλου δεν μπορεί να νικήσει τον Τσοντοφάλσκι
81' Δεύτερη αλλαγή για τον Αστέρα, ο Φορτούνης στην θέση του Ροζέριο
79' Ευκαιρία για τη Λάρισα να προηγηθεί φεύγοντας στην αντεπίθεση, του σουτ του Κουζέν αποκρούει ο Ντεγκρά
78' Κίτρινη κάρτα στον Αμπουμπακάρι
75' Δοκάρι για τους φιλοξενούμενους ύστερα από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μετίν
70' Κίτρινη στον Πουλίδο
64' Κίτρινη κάρτα στον Ουριμπάρι
63' Κίτρινη κάρτα στον Μπαστία
62' Τελευταία αλλαγή για τον Κωστένογλου, περνά τον Ρέντζα αντί του Κατσιαρού
60' Πρώτη αλλαγή για τον Αστέρα εκτός ο Ουντότζι, στην θέση του ο Αρσενίεβιτς
56' Δεύτερη αλλαγή για τους Βυσσινί, ντεμπούτο του Πλιάγκα αντικαθιστώντας τον Σίμιτς
50' Αλλαγή για τη Λάρισα, στη θέση του Ταυλαρίδη περνά ο Κολοβέτσιος
46' Εναρξη δεύτερου ημιχρόνου

45+2 Λήξη πρώτου μέρους
45' Σημαντική ευκαιρία για τους Αρκάδες να πάρουν και πάλι προβάδισμα, η κεφαλιά όμως του Ουντότζι καταλήγει άουτ
39' Κίτρινη κάρτα στον Ταυλαρίδη
35' 1-1 για τη Λάρισα με τον Ρομέου να νικά από κοντά τον Ντεγκρά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ
30' Σε ράμματα θα προχωρήσει ο γιατρός της Λάρισας αφού η αιμοραγία στο κεφάλι του Νταμπίζα δε δείχνει να σταματά
20' Και πάλι εκτός αγωνιστικού χώρου ο Νταμπίζας, λόγω του τραυματισμού του στο κεφάλι
12' 1-0 για τον Αστέρα Τρίπολης, έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια του Καρέρα
11' Κίτρινη κάρτα στον Φυτανίδη