Σάββατο 8 Ιανουαρίου 2011

Η απόδοση των παικτών

Man of the match
ΚΑΜΙΛ ΤΣΟΝΤΟΦΑΛΚΣΙ
Ο Σλοβάκος τερματοφύλακας έδειξε με την πρώτη του εμφάνιση με τη «βυσσινί» φανέλα ότι είναι ένας τερματοφύλακας που μπορεί να βοηθήσει σημαντικά την ΑΕΛ, καλύπτοντας άξια την εστία της
ΤΣΟΝΤΟΦΑΛΚΣΙ
Αν και πρώτη του εμφάνιση με την ΑΕΛ, πραγματοποίησε σωρεία καλών αποκρούσεων και ουσιαστικά ήταν ο κύριος υπεύθυνος για να μείνει ο δείκτης του σκορ στο 1-0
ΒΕΛΑΣΚΟ
Έδειξε να ξεκινά με διάθεση την αναμέτρηση, αλλά όσο ο χρόνος περνούσε τόσο έπεφτε και η απόδοσή του και ο Ισπανός έμεινε να αναλώνεται αποκλειστικά και μόνο στα αμυντικά του καθήκοντα
ΝΤΑΜΠΙΖΑΣ
Μαζί με τον παρτενέρ του στο κέντρο της άμυνας δεν άφηναν να περάσει τίποτα απολύτως και μακάρι να έδειχναν ανάλογη εικόνα και στα προηγούμενα παιχνίδια
ΤΑΥΛΑΡΙΔΗΣ
Αν εξαιρέσουμε ένα λάθος στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν σχεδόν αλάνθαστος και στο ψηλό αλλά και στο χαμηλό παιχνίδι, προσφέροντας και πολλές βοήθειες στο αριστερό άκρο της άμυνάς του
ΚΑΤΣΙΑΡΟΣ
Αντιμετώπισε πάρα πολλά προβλήματα στο δεύτερο ημίχρονο από τον Αμπντούν, που ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων για την λαρισινή εστία
ΤΑΛ
Αμυντικά έδειξε να τα πάει σχετικά καλά, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν είχε κι αυτός τη δυνατότητα για να κάνει παιχνίδι και αυτό στοίχισε στην ομάδα του
ΙΓΚΛΕΣΙΑΣ
Πολλά λάθη αβίαστα από τον Αργεντίνο αμυντικό μέσο, καλύπτοντας ωστόσο καλά τη θέση του, αλλά μη μπορώντας να βγάλει την ομάδα του μπροστά
ΒΕΝΕΤΙΔΗΣ
Δεν είχε τις καλύτερες δυνατές επιλογές στην επίθεση και κυρίως δεν είχε τις «ανάσες» για να βοηθήσει στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και αμυντικά και γι’ αυτό και αποτέλεσε την πρώτη αλλαγή της ομάδας του
ΜΕΤΙΝ
Σίγουρα δεν ήταν και ο καλύτερος παίκτης της ΑΕΛ ο Τούρκος, αλλά σε μία στιγμή που η ΑΕΛ έπρεπε να δημιουργήσει θεωρούμε ότι χρειαζόταν στον αγωνιστικό χώρο όσο κανείς άλλος ως το τέλος
ΜΠΛΑΖΕΚ
Πολλές ημιτελείς προσπάθειες από τον Τσέχο κι αυτό δεν του επέτρεψε να γίνει πολύ επικίνδυνος για την αντίπαλη εστία
ΚΟΥΖΑΝ

Για μία ακόμη φορά τα βρήκε «μπαστούνια» με αντίπαλο τον Ντουγκλάο και ηττήθηκε κατά κράτος από τον αντίπαλό του, μη καταφέρνοντας να κάνει αισθητή την παρουσία του
ΤΣΙΜΠΑΜΠΑ
Έδειξε ορεξάτος στα λεπτά που αγωνίστηκε, καλύπτοντας και αμυντικά πολλά πράγματα, αλλά στην ουσία δεν έκανε αυτό που θα έπρεπε να κάνει, να σκοράρει δηλαδή
ΣΙΜΙΤΣ
Πολύ λίγα πράγματα από τον Σέρβο που δεν μπορεί να βρει τον καλό του εαυτό και κυρίως δεν μπορεί να βοηθήσει την ομάδα του τώρα που τον χρειάζεται
ΠΟΥΡΙ
Αγωνίστηκε ελάχιστα και ουσιαστικά δεν ακούμπησε καν την μπάλα, οπότε δεν μπορεί να κριθεί
ΑΝΤΕΡΣΕΝ
Του βγήκαν κάποια από τα πράγματα στον αρχικό σχεδιασμό, με το πρόβλημα πάντως της δημιουργίας να είναι ορατό, αλλά η έμπνευσή του να βγάλει τον Μετίν θεωρούμε ότι αποδυνάμωσε κι άλλο την ΑΕΛ και μάλιστα σε μία χρονική στιγμή που η ομάδα ήθελε τις εμπνεύσεις του Τούρκου
Ο ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ
Η Καβάλα είναι μία ομάδα που διαθέτει ποιότητα σε όλες της γραμμές της και κατάφερε να τη βγάλει στον αγωνιστικό χώρο. Παίκτες που έχουν διάθεση και κυρίως τη δυνατότητα να παίξουν με τη μπάλα κάτω, δημιουργούν εύκολα φάσεις και δυσκολεύουν κάθε ομάδα που βρίσκεται απέναντί της.
Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ
Ο Δημήτρης Καλόπουλος θεωρούμε ότι έκανε δύο σημαντικά λάθη στο χθεσινό παιχνίδι και αυτά σε βάρος της ΑΕΛ. Το πρώτο στο 18ο λεπτό όταν και έδωσε την ανατροπή του Κουζάν επιθετικό φάουλ και το δεύτερο όταν δεν τιμώρησε τον Ντουγκλάο που χτύπησε στο πρόσωπο τον Μπλάζεκ.